Rajd Varsopolis – Tradycja wyścigów ulicznych w Warszawie

16 lipca 2018

Varsopolis 2019

Rozwój motoryzacji w Polsce nigdy nie był łatwym, prostym tematem. Nawiązywanie do tradycji motoryzacyjnych, tym bardziej przedwojennych także, tym bardziej w Warszawie. Inspirując się jednocześnie Lwowskim ulicznym wyścigiem o nazwie Leopolis Grand Prix jak i przedwojennymi tradycjami automobilizmu w Warszawie, gdzie regularnie odbywały się parady, konkursy elegancji jak i nawet wyścigi uliczne. Nawiązując do tych wszystkich wydarzeń wraz z zaangażowaniem marki Mont Blanc powstał Varsopolis – rajd turystyczny przez Warszawę, którego start i meta miały miejsce w Łazienkach Królewskich 24 czerwca 2018 roku. Co więcej, przejazd paradowy pojazdów przed rajdem odbył się wewnętrz ogródów Łazienek, po raz pierwszy od czasów powojennych samochody zostały wpuszczone na ten teren.

Varsopolis 2019

Było to bardzo emocjonujące wydarzenie, mając na uwadzę pogodę, która w ten czerwcowy weekend niestety nie dopisała. Właściciele zmagali się nie tylko z zadaniami rajdu, ale także z monsunowym deszczem.

Mimo tak niefortunnych warunków pogodowych uśmiech dopisywał a zestawienie samochodów było naprawdę wyjątkowe. Naszą gwiazdą było Porsche 912 w kolorze Polo Red, a statycznie wystawiliśmy Ferrari 308 GTS. Co ciekawe, organizatorzy rajdu utrzymali limit wiekowy samochodów do 1975 roku, co też oznaczało, że Ferrari nie mogłoby brać udziału w rajdzie – jego data produkcji to 1978.

Paleta obecnych samochodów była bardzo ciekawa – od przedwojennego BMW Dixie po piękne Jaguary E-Type i ciekawe przed i powojenne Mercedesy. Tym bardziej interesujące było to, że rzadko kiedy te samochody wyjeżdzają na ulice podczas deszczu. Wzrok na pewno przyciągało MG TC naszego przyjaciela Michaela Morana, który wygrał jedną z głównych nagród w rajdzie.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz klasycznej motoryzacji w Polsce.

Galeria wydarzenia:

Czytaj więcej