Mercedes 220 SEb

Rok produkcji:1965

Przebieg:200 km

Silnik:2195 cm3 ; 120 KM

Cena:90 000 EUR


Podczas ceremonii otwarcia Muzeum Daimler-Benz w Untertürkheim, które z okazji 75. rocznicy ruchu samochodowego mieściło się w reprezentacyjnym nowym budynku, w dniu 24 lutego 1961 r. zaprezentowano nowy model samochodu osobowego  Mercedes-Benz –  220 SEb Coupé. Ten elegancki i reprezentacyjny model stał się następcą coupé z serii 128, które po październiku 1960 roku nie było już produkowane.

Z technicznego i stylistycznego punktu widzenia nowy model wywodził się z limuzyny 220 SEb, która została zaprezentowana w sierpniu 1959 roku, a także została przypisana do serii modelowej 111. W przeciwieństwie do swojego następcy, coupé było planowane jako w pełni pełnoprawny czteromiejscowy model. Został on oparty na podwoziu sedana, którego rozstaw osi pozostał odpowiednio niezmieniony. Chociaż tylne „skrzydła”, które zrobiły taką furorę podczas prezentacji modeli 220 b – 220 SEb, były teraz widoczne tylko w szczątkowej formie, coupé i sedan nadal miały wiele wspólnych cech stylistycznych. Tym bardziej zaskakuje fakt, że w coupé nie można było zastosować ani jednego elementu konstrukcyjnego czterodrzwiowego modelu.

Prezentowany egzemplarz pochodzi z prywatnej kolekcji właściciela Stacji Klasyki, po sprowadzeniu do Polski przeszedł kompletną renowację, co do najmniejszej śrubki. Oryginalny jasnobłękitny kolor Horizon Blue został uzupełniony ciemniejszym odcieniem na dachu, by nadać autu elegancji – na wzór połączenia kolorów w kabriolecie W111, gdzie dach także był ciemniejszy od koloru reszty nadwozia.

Do auta załączamy Datenkarte – specyfikację produkcyjną pojazdu, poświadczającą zgodność numerów silnika oraz skrzyni biegów z numerem nadwozia – tzw. Matching numbers.